Siedziba i adres: Miejski Ośrodek Kultury, ul. Świerkowa 1, 05-807 Podkowa Leśna Data wpisu do rejestru oraz numer: 10.05.2002, Nr KRS 0000107308 Dane dotyczące członków: w okresie sprawozdawczym Towarzystwo pozyskało 5 nowych członków zwyczajnych.
a) działalność statutowa nieodpłatna
1. pielęgnowanie tradycji, historii i walorów Miasta-Ogrodu Podkowy Leśnej oraz pobudzanie obywatelskiej inicjatywy mieszkańców dla zapewnienie jej wszechstronnego rozwoju;
2. ochrona wartości kulturowych, zabytkowych, urbanistycznych i obszaru chronionego krajobrazu (w tym szczególnie rezerwatów przyrody wraz z ich otuliną) w granicach administracyjnych Miasta-Ogrodu Podkowy Leśnej, mająca na celu zachowanie unikalnego w Polsce układu urbanistycznego, zieleni i zabudowy, wpisanych do rejestru zabytków m.st. Warszawy;
3. uczestnictwo w rozwiązywaniu aktualnych problemów, potrzeb oraz określaniu kierunków rozwoju Miasta-Ogrodu;
4. opiniowanie ważnych dla miasta przedsięwzięć inwestycyjnych lub zmiany przeznaczenia obiektów;
5. kształtowanie postaw obywatelskich mieszkańców Podkowy Leśnej i wspomaganie działań na rzecz rozwoju demokracji lokalnej;
6. inicjowanie i popieranie inicjatyw społecznych, kulturalnych i gospodarczych, podejmowanych na rzecz dobra publicznego.
b) działalność statutowa odpłatna w zakresie działalności wydawniczej i informacyjnej, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
Towarzystwo nie prowadzi działalności gospodarczej
1.W roku 2008 Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu działał do dn. 28 czerwca (tj. do dnia Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego) w składzie:
Jacek Wojnarowski – Prezes
Anna Dobrzyńska-Foss – Wiceprezes, Sekretarz
Hanna Gradkowska – Skarbnik
Członkowie Zarządu: Zofia Broniek, Oskar Koszutski, Jarosław Sidwa, Grażyna Zabłocka, Anna Żukowska-Maziarska (od 2 października 2007).
2.Od dnia 2 lipca 2008r. Zarząd ukonstytuował się w składzie:
Jacek Wojnarowski – Prezes
Anna Dobrzyńska-Foss – I Wiceprezes, Sekretarz
Hanna Gradkowska – II Wiceprezes, Skarbnik
Członkowie Zarządu: Zofia Broniek, Oskar Koszutski, Jerzy Łusakowski, Anna Wrzosek oraz Anna Żukowska-Maziarska.
Analogicznie: w pracach Komisji Rewizyjnej uczestniczyli: Czesława Kołodziejczyk – Przewodnicząca, członkowie – Jadwiga Piwońska i Bogdan Wróblewski oraz od dnia 28 czerwca: Jadwiga Piwońska – Przewodnicząca, Krystyna Szczepanik i Bogdan Wróblewski.
3. Podobnie jak w latach poprzednich Zarząd Towarzystwa realizował działania statutowe w następujących dziedzinach:
A. Działalność wydawnicza
W roku 2008 ukazał się przewodnik po Podkowie Leśnej (wersja polska i angielska) oraz cztery numery “Podkowiańskiego Magazynu Kulturalnego” w dwóch zeszytach.
Wydawnictwa dodatkowo znalazły się w sprzedaży w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich (Pałacyk-Kasyno) oraz na kilku kiermaszach i spotkaniach.
B. Działalność wystawiennicza
1. W trakcie sesji “Rówieśnicy Polski Niepodległej. 90 – lecie powstania spółki akcyjnej Siła i Światło” odbyło się otwarcie wystawy poświęconej tej spółce oraz Bankowi Spółek Zarobkowych.
2. Wystawa “Miasto-Ogród Podkowa Leśna i jego mieszkańcy w I połowie XX wieku” znalazła stałe miejsce w CKiIO (sala na parterze).
3. W trakcie EDD eksponowana była wystawa dot. budowy Pałacyku-Kasyna, zrealizowana przez O. Koszutskiego, sfinansowana bezpośrednio przez Urząd Miasta.
4. W trakcie spotkania “budkowego” (marzec) eksponowana była wystawa fotograficzna wypożyczona nieodpłatnie przez redakcję “Ptaki Polskie”.
C. Działalność edukacyjna
Z inicjatywy Towarzystwa w Samorządowej Szkole Podstawowej zorganizowany został kolejny konkurs wiedzy ekologicznej, w którym uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez TPPL (wydawnictwa encyklopedyczne). Nowo wydawane pozycje wydawnicze są na bieżąco przekazywane upoważnionym prawnie bibliotekom oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej i Samorządowej Szkole Podstawowej w Podkowie Leśnej, a także Związkowi Emerytów i Rencistów. Działania powyższe mają na celu popularyzację wiedzy o Podkowie Leśnej wśród mieszkańców.
Kontynuowana była działalność Uniwersytetu Otwartego “Pokolenia”, którego TPPL jest współorganizatorem. Wspólna inicjatywa Towarzystwa oraz Związku Podkowian stanowi realizację jednego z zadań Strategii Rozwoju Miasta i jest adresowana do pełnoletnich mieszkańców Podkowy Leśnej i okolic. Działalność uniwersytetu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem – w cotygodniowych wykładach uczestniczy regularnie 70-80 osób, a od lutego 2006 r. odbyło się już blisko 100 wykładów. Tematyka podkowiańska jest regularnie uwzględniana w programie zajęć – semestr wiosenny zainicjował prezes Jacek Wojnarowski wykładem “Moja Podkowa”, po którym odbyła się żywa dyskusja, a na zakończenie semestru w czerwcu odbyła się wycieczka piętrowym autobusem “Szlakiem architektury Podkowy Leśnej”. Poza wykładami kontynuowane są wycieczki z cyklu “Poznajemy region” oraz liczne warsztaty i zajęcia artystyczne i sportowe, realizowane z udziałem członków Towarzystwa, które w składzie organizatorów reprezentuje Anna Foss. Jedną z aktywnie działających grup jest Klub Ogrodowy, prowadzony przez A. Foss i H. Gradkowską (ponad 20 uczestniczek).
D. Ochrona środowiska naturalnego i ekologia
Członkowie Towarzystwa w dalszym ciągu aktywnie uczestniczyli w pracach nad projektem rewitalizacji Leśnego Parku Miejskiego, zarówno w trakcie posiedzeń komisji i sesji Rady Miasta, jak i w trakcie uzgodnień planu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków . W związku z dokonanymi uzgodnieniami, niestety ograniczającymi możliwości korzystania z terenu parku przez mieszkańców, Urząd Miasta złożył wniosek o dofinansowanie rewitalizacji ze środków strukturalnych.
E. Działania na rzecz integracji lokalnego środowiska
Towarzystwo uczestniczyło w pracach podkowiańskiego forum organizacji pozarządowych, a także we wspólnych działaniach na rzecz mieszkańców. Jednym z nich była kontynuacja Europejskich Dni Dziedzictwa, których program został zrealizowany przy znaczącym udziale członków Towarzystwa. W ramach EDD – w trakcie Festiwalu “Otwartych Ogrodów” (13-14 września) Towarzystwo zrealizowało dwa ogrody u H. Gradkowskiej (połączone z występami artystów), ogród fotograficzny u M. Wichrowskiej (Atelier “Sfinks” ), 3 wycieczki (“Szlakiem architektury”, “Szlakiem literatury” oraz przyrodniczą), a także przegląd filmów archiwalnych, który trwał od września do grudnia. Ponadto Towarzystwo było współorganizatorem kiermaszu wydawnictw w trakcie “Pikniku Literackiego” zorganizowanego w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz inicjatorem zaproszenia Zespołu Pieśni i Tańca “Mazowsze” na koncert inauguracyjny.
Szczególną rolę w integracji mieszkańców pełni w dalszym ciągu wystawa “Miasto-Ogród.”, aktualnie zlokalizowana w CKiIO, zwiedzana przez licznych gości Centrum podczas koncertów i różnorodnych imprez.
F. Inne działania
W roku 2008 Towarzystwo było organizatorem nast. działań i imprez:
Wymienione działania TPPL odbyły się dzięki wsparciu finansowemu burmistrza Podkowy Leśnej oraz Urzędu Marszałka Mazowieckiego.
Wśród działań realizowanych przez Towarzystwo należy także wymienić rozpoczęcie współpracy z nowo powołanymi dyrektorkami Podkowińskich placówek kultury: Miejskiej Biblioteki Publicznej – p. Dorotą Skotnicką oraz Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich – p. Aliną Witkowską.
Opracowała: Anna Dobrzyńska-Foss
Akceptacja: Jacek Wojnarowski