Rozpoczynając tę publikację, redaktorzy napisali: „Przedstawiamy pierwszą część słownika, zawierającego biogramy ludzi związanych z Podkową Leśną […], pragniemy w naszym słowniku umieszczać nie tylko sylwetki mieszkańców Podkowy, ale także charakterystyki ich domów, o ile były to domy otwarte, wokół których skupiali się interesujący ludzie. […] Mamy nadzieję, że ważni, a tu zbyt zdawkowo potraktowani podkowianie doczekają się w przyszłości pełniejszej reprezentacji”.
Po latach „Podkowiański Magazyn Kulturalny” podjął się kontynuacji tego zadania i przez kilkanaście lat biogramy znanych i zasłużonych podkowian ukazywały się na jego łamach pod tym samym hasłem Podkowiański słownik biograficzny. Od 2019 r. sylwetki w ramach PSB publikowane są na stronie internetowej Towarzystwa: www.podkowalesna-tppl.pl.
Do współpracy udało nam się pozyskać twórców pierwszych haseł w „Roczniku” (Piotra Mitznera, Bogdana Wróblewskiego) oraz w „PMK” (Małgorzatę Wittels, Grażynę Zabłocką) i autorów nowych. Idąc za radą Władysława Kopalińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich leksykografów – „słownik robi się z innych słowników, a nie z głowy” – korzystaliśmy z istniejących materiałów, weryfikując fakty, daty, nazwy i opisy zdarzeń w innych źródłach. Część biogramów nie mogłaby powstać bez pomocy bliskich opisywanych postaci. Dziękujemy.
Podkowiański „PSB” w wersji online jest dziełem żywym, biogramy wymagają ciągłej korekty i uzupełnień w miarę pojawiania się nowych materiałów archiwalnych, rodzinnych bądź publikacji naukowych i wspomnieniowych. PSB uzupełniliśmy o noty bibliograficzne, aby wskazać Czytelnikom, gdzie mogą znaleźć dodatkowe informacje.
Przygotowując PSB, chcieliśmy, by znalazły się w nim osoby zasłużone dla Podkowy, znane tu i cenione, także te spoza naszego miasta, związane z nim pracą zawodową czy działalnością społeczną, które miały istotny wpływ na jego kształt. Jest ich, jak się okazuje, bardzo wiele. Opublikowaliśmy już poprawione i nowe biogramy 120 osób.
Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi i sugestie z Państwa strony, nasz adres: tpmopl@gmail.com.
Aktualizacja PSB i opracowanie nowych biogramów było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Podkowa Leśna realizacji zadań publicznych „Opracowanie i udostępnienie «Podkowiańskiego słownika biograficznego», część 1” (2021 r.) oraz „Opracowanie i udostępnienie «Podkowiańskiego słownika biograficznego» online – kontynuacja” (lata 2022 i 2023).