19 gru Fotoplastykon – książeczka do rodzinnego czytania
Fotoplastykon – książeczka do rodzinnego czytania
19 grudnia 2020
Małgorzata Wittels:
Książeczka Fotoplastykon powstała z moich fascynacji dawną Podkową. Pisząc kolejne Albumy z Podkową (wydane przez TPMOPL), poznałam bardzo wielu ludzi, którzy znali tę zapomnianą – przedwojenną, wojenną i powojenną. Opowiedzieli mi o niej, przekazując ze wspomnieniami swój sentyment. Starałam się zapisać fakty oraz nastrój, a później pomyślałam, że warto byłoby pokazać dawną Podkowę również najmłodszym mieszkańcom. Byłoby wspaniale, gdyby dzieci, idąc na przykład ulicą Lipową, pomyślały czasem, że tutaj właśnie było osiedle Stanisławów, albo, bawiąc się na placu zabaw, przypomniały sobie, że w tym miejscy znajdowały się gospodarstwo Lilpopów i dawny Wilhelmów. Przede wszystkim jednak chciałam, żeby pamiętały, jaka była ta dawna Podkowa, że była właśnie leśna, że rosło w niej dużo drzew, żyło wiele gatunków ptaków i że wspaniale byłoby zachować jak najdłużej niezmienioną przyrodę. Żeby Podkowa nie przestała być leśna.
Dzięki otwartym na nowe pomysły paniom nauczycielkom z obu podstawowych szkół podkowiańskich, Zofii Szwech, Justynie Głuszko, Grażynie Zabłockiej i Katarzynie Dmowskiej, przed przejściem na nauczanie online udało się zabrać dwie klasy na spacer z autorką po miejscach opisanych w książeczce, do czego dzieci zostały przygotowane na lekcjach poświęconych podkowiańskim historiom.























W szkole samorządowej nauczyciel plastyki Grzegorz Bolek przeprowadził konkurs na rysunki inspirowane tekstem. Nagrodzone prace można obejrzeć na plakacie obok.