Spotkanie z Bratem Lwem w Domu Spotkań z Historią

Spotkanie z Bratem Lwem w Domu Spotkań z Historią

7 marca 2019

Wieczorem wspomnień o ks. Leonie Kantorskim i jego dziełach w Domu Spotkań z Historią w Warszawie zakończyliśmy obchody stulecia urodzin proboszcza parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej i promocję poświęconej mu książki „Brat Lew”, wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna i Fundację „Lumen pro Educatione”.

Spotkanie z Bratem Lwem rozpoczęła projekcja filmu Ewy Golis „Brat Lew”. Następnie, ks. Leona wspominali Róża Thun, uczestniczka głodówki  w kościele św. Krzysztofa w proteście przeciwko represjonowaniu członków ruchu „Wolność i pokój” w marcu 1986 r., dziś euro posłanka, Grzegorz Dąbrowski, wychowanek księdza i kustosz jego pamięci, prof. Piotr Mitzner współpracujący z „Bratem” w latach 80. oraz prowadzący spotkanie Jacek Wojnarowski, prezes Towarzystwa. Brat ks. Leona, Roman Kantorski opowiedział o bliskich związkach ks. Kantorskiego z Prymasem Tysiąclecia, ks. kardynałem Stefanem Wyszyńskim, a Pani Maria Bilska- Zientarska przypomniała w jaki niezwykły sposób prowadził on, przed objęciem parafii w Podkowie, duszpasterstwo akademickie w kościele św. Anny.

Nie zabrakło wspomnień o mszach big-bitowych w podkowiańskim kościele, ruchu „Świetlików” i roli jaką ks. Kantorski odegrał w organizowaniu antykomunistycznego oporu. „Brat”, jak nazywała go podkowiańska młodzież, po latach jawi się nam jako autorytet, człowiek wolny, otwarty i tolerancyjny.

Spotkanie z Bratem Lwem

Od lewej: Grzegorz Dąbrowski, Róża Thun, Piotr Mitzner, Jacek Wojnarowski

Spotkanie z Bratem Lwem

Po prawej portret ks. Leona autorstwa Piotra Wójcika

Spotkanie z Bratem Lwem

W Sali Domu Spotkań z Historią

Spotkanie z Bratem Lwem

Dyskusji towarzyszył pokaz zdjęć Henryka Bazydły i Mieczysława Klajnowskiego

Spotkanie z Bratem Lwem

Na ekranie ks. Leon wita się z Ryszardem Kaczorowskim, Prezydentem Rzeczpospolitej na Uchodźctwie

Spotkanie z Bratem Lwem

Pani Maria Bilska-Zientarska wspomina prowadzone przez ks. Kantorskiego duszpasterstwo akademickie oraz pielgrzymki z Bratem Leonem

Spotkanie z Bratem Lwem

Bratanek „Brata Lwa” Roman Kantorski, obok monidło jego stryja  

Fot. Bogdan Wróblewski