Każdy by chciał w Podkowie mieszkać

Każdy by chciał w Podkowie mieszkać

Każdy by chciał w Podkowie mieszkać

19 września 2020

Wydarzeniem soboty był pokaz filmu Każdy by chciał w Podkowie mieszkać, zrealizowanego przez CKiIO w cyklu SŁOWO/FOTO/FILM, czyli Klarę Kopcińską i Marcina Śliwę, przy wsparciu projektowym TPMOPL. Podkowianie mieszkający tu od urodzenia albo lat kilkadziesiąt snuli opowieści o naszym mieście, w którym nie było jeszcze drzew, ale za to było dużo wody i na podmokłych łąkach dzieciaki pływały w baliach, zaś po parkowym stawie na zbitych z desek tratwach; a w przedwojennych willach tłoczyli się najpierw warszawscy uchodźcy, a później lokatorzy z kwaterunku.
Film można obejrzeć na kanale ckiopodkowaTv na YouTube .

Po projekcji Oskar Koszutski i Bogdan Wróblewski opowiedzieli o naszym Obywatelskim Archiwum Podkowy Leśnej, które wciąż dla wielu osób jest inicjatywą zupełnie nieznaną. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele podkowiańskich władz samorządowych, którzy nie tylko mieli okazję dokładniej poznać zasoby Obywatelskiego Archiwum, lecz także dowiedzieć się o opiniach ekspertów na temat warunków przechowywania cennych dla Podkowy zbiorów.

Wieczór zakończył finisaż wystawy „Moja Podkowa. Fotografie Mieczysława Klajnowskiego”, w znakomitej aranżacji Sylwii Krzemianowskiej. Wystawa, co jest nam przyjemnie zakomunikować, cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że przedłużona została do 31 października. Zdjęcia codziennego życia mieszkańców Podkowy oglądać można od poniedziałku do piątku w godz. 9–17 w CKiIO przy ul. Świerkowej 1.

Autorzy filmu "Każdy by chciał w Podkowie mieszkać": Marcin Śliwa i Klara Kopcińska

Autorzy filmu: Marcin Śliwa i Klara Kopcińska

Każdy by chciał w Podkowie mieszkać - Jedna z bohaterek filmu: Pani Urszula Cieślak z synową Ewa Cieślak, w głębi autorzy filmu

Jedna z bohaterek filmu: Pani Urszula Cieślak z synową Ewa Cieślak, w głębi autorzy filmu

W pierwszym rzędzie siedzą od lewej: Oskar Koszutski z żoną Jadwigą (bohaterowie filmu), Krzysztof Jaworski, Henryk Śmietana i jego żona Elżbieta Ulatowska-Śmietana (bohaterowie filmu), Andrzej Ryczer (bohater filmu)

W  pierwszym rzędzie siedzą od lewej: Oskar Koszutski z żoną Jadwigą (bohaterowie filmu), Krzysztof Jaworski, Henryk Śmietana i jego żona Elżbieta Ulatowska-Śmietana (bohaterowie filmu), Andrzej Ryczer (bohater filmu)

Kadr z filmu "Każdy by chciał w Podkowie mieszkać": młody Oskar Koszutski

Kadr z filmu: młody Oskar Koszutski

Finisaż wystawy fotograficznej Mieczysława Klajnowskiego

Finisaż wystawy fotograficznej Mieczysława Klajnowskiego

Autor zdjęć: Mieczysław Klajnowski

Autor zdjęć: Mieczysław Klajnowski

Finisaż wystawy fotograficznej

Finisaż wystawy fotograficznej

Autor zdjęć z różą

Autor zdjęć z różą

fot. Sylwia Krzemianowska

Zapraszamy do obejrzenia filmu na kanale CKIO na YouTube.