09 cze Kampania „To też Twoja historia” Centrum Archiwistyki Społecznej
Kampania „To też Twoja historia” Centrum Archiwistyki Społecznej
9 czerwca 2023
Międzynarodowy Dzień Archiwów to święto obchodzone corocznie 9 czerwca, ustanowione w 2007 r. podczas 16 Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia w 1948 r. pod auspicjami UNESCO Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA). Z tej okazji w wielu Archiwach Państwowych w całym kraju są organizowane dni otwarte, wystawy, warsztaty genealogiczne, kaligraficzne, numizmatyczne i inne oraz ciekawe prelekcje i pokazy filmowe.
Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna zachęca natomiast do zapoznania się z działalnością Centrum Archiwistyki Społecznej.
Stare zdjęcia, pocztówki, listy – kto z nas nie lubi przeglądać materiałów, dzięki którym na nowo odkrywamy swoją lokalną historię? W archiwach społecznych są gromadzone właśnie takie pamiątki.
Dlatego zapraszamy do zaglądania na portal Zbiory Społeczne, prowadzony przez Centrum Archiwistyki Społecznej – można tam znaleźć nie tylko znaczną część materiałów z naszego Obywatelskiego Archiwum Podkowy Leśnej, lecz także dokumenty z około 700 archiwów społecznych z całej Polski. Miło rozpoznać na starym zdjęciu znajomą twarz lub okolicę.
Obywatelskie Archiwum Podkowy Leśnej zostało utworzone w październiku 2009 r. uchwałą Zarządu TPMOPL. Celem Archiwum są:
- gromadzenie, przechowywanie i opracowywanie dokumentów, druków, fotografii i innych archiwaliów dotyczących historii naszego miasta, jego mieszkańców oraz regionu,
- prowadzenie działalności badawczej i dokumentacyjnej,
- prowadzenie działalności informacyjnej i wystawienniczej w tym zakresie,
- udostępnianie posiadanych zbiorów.
Tradycja gromadzenia archiwaliów podkowiańskich jest tak długa, jak istnienie samego Towarzystwa i sięga lat 30. ubiegłego wieku. Z okresu przedwojennego zachowało się kilkaset dokumentów – stanowią unikatowe źródło wiedzy o początkach miasta ogrodu i pierwszych podkowianach.
Od reaktywacji Towarzystwa w roku 1990 zasoby archiwalne znacznie się wzbogaciły: prof. Jerzy Regulski udostępnił nam przedwojenne zdjęcia związane z Podkową Leśną i EKD, ks. Leon Kantorski przekazał druki i wydawnictwa z okresu stanu wojennego, Oskar Koszutski przeprowadził kwerendę w archiwach Grodziska Mazowieckiego, Poznania i Warszawy, zgromadzono lokalną prasę i dokumentację działalności kulturalnej z lat 1983–1999, pozyskano kilka zbiorów dokumentów rodzinnych.
Więcej informacji o naszym Archiwum Obywatelskim można znaleźć w naszej witrynie tutaj.
Na zdjęciach obok – kilka eksponatów z naszych zbiorów.