Urodziła się w 1924 r. Jako harcerka należała do Hufca Żoliborz, w czasie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką I Obwodu „Żywiciela” (pseudonimy „Hala” i „Melodia”). Przez całe Powstanie opiekowała się rannymi w szpitalu na Bielanach. W AK byli także jej najbliżsi – ojciec Szymon Kołakowski i siostra Maria. Po kapitulacji Żoliborza siostra i ojciec dostali się do obozów, a Anna została wywieziona do Pruszkowa, a potem do Koniecpola. Po wojnie ukończyła studia na Wydziale Grafiki Użytkowej ASP w Warszawie, w pracowni prof. Wacława Radwana. Przez wiele lat mieszkała w Krakowie, później wróciła do Warszawy. W roku 1951 Konstanty Sopoćko, prof. ASP, zaproponował jej praktykę w redakcji „Płomyczka”; wkrótce została pomocą graficzną profesora, a od 1955 r. kierownikiem artystycznym pisma. O tej pracy napisała dla „Podkowiańskiego Magazynu Kulturalnego”:
„Mój styl to rysunek pogodny, satyryczny. Szczególnie ucieszyła mnie możność wykonania rysunków do sławnej Fizi Pończoszanki (w następnych edycjach Pipi Langstrump) wspaniałej pisarki Astrid Lindgren. w sumie dla Naszej Księgarni zilustrowałam ponad 20 książek”. Wykonywała też projekty pocztówek oraz plansze dla Muzeum Etnograficznego. Na emeryturę przeszła w 1983 r.
W latach 80. zamieszkała w Podkowie. w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Świerkowej otwarto 9 października 2000 r. wystawę jej rysunków i ilustracji do wydanych książek. Zmarła w czerwcu 2013 r.
Na podstawie: „Podkowiański Magazyn Kulturalny” 2000, nr 45.