12 paź Odszedł Krzysztof Jaworski
KRZYSZTOF JAWORSKI
(KRZYSZTOF KOŚCIESZA „KICIOR”)
1954-2021
5 września 2021
Zmarł Krzysztof Jaworski (ur. 12 grudnia 1954 r.) zwany Kiciorem, a publikujący pod pseudonimem Krzysztof Kościesza, przez całe życie związany z Podkową Leśną. Był poetą, malarzem, mistrzem oświetlenia scenicznego, operatorem filmowym, a nawet kierowcą zabytkowych samochodów.
Od najwcześniejszych lat pasjonowała go archeologia i astronomia. W latach 1977–1980 pracował w Teatrze na Rozdrożu. W 1980 roku, jeszcze przed Sierpniem, założył wraz z Piotrem Mitznerem drugoobiegowe wydawnictwo Oficyna PT (później – Spółka Poetów), które z przerwami działało do 1999 roku. W 1980 roku ukazały się w nim dwa jego arkusze poetyckie: Za cicho jest oraz Dzieci słońca i kałuży, nie bójcie się burzy w autorskim opracowaniu graficznym.
Był współzałożycielem Solidarności Rzemieślniczej (1981), gdzie zajmował się obiegiem informacji (czasopisma, plakaty). Od 1985 roku był redaktorem graficznym wydawanego w drugim obiegu „Rocznika Podkowiańskiego”. Wiele lat później otrzymał oficjalny status działacza opozycji antykomunistycznej.
Współpracował (w latach 1993–1999) z Ośrodkiem Kultury „Koło Podkowy” jako reżyser światła i autor scenografii wystaw, a później z podkowiańskim Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich. Działał w Amnesty International, na jej zamówienie zaprojektował plakat dla zespołu U2.
W 1997 ukazał się jego tom wierszy i obrazów Sposób myślenia 29549 (Spółka Poetów – Koło Podkowy), a w 2009 –Tytuł był, ale zgubiłem (Wydawnictwo Przedświt). w 2014 w Łucku opublikowano jego Poezję w przekładzie wołyńskich poetów. Obrazy. Wiersze Kościeszy tłumaczone były też na języki rosyjski i bułgarski, ale najbardziej intensywna była jego obecność w Ukrainie – z wieloma entuzjastycznie przyjętymi tam wystawami, przekładami tekstów. Jego poezji poświęcano seminaria uniwersyteckie. w 2016 otrzymał tam prestiżową międzynarodową Nagrodę im. Gogola.
W sumie miał ponad 150 wystaw malarstwa w kraju i za granicą.
Jest współautorem (z Agą Papis) sztuki Miłość jak SMS, wydanej przez oficynę tCHu w 2018 roku i zrealizowanej jako słuchowisko w kawiarni 4 Pokoje w roku 2021.
Jego wielką pasją stał się w końcu film. Dokumentował wszystkie najważniejsze imprezy artystyczne w Podkowie, był też ostatnim uczniem wybitnego reżysera, podkowianina, Michała Bogusławskiego. Filmy Krzysztofa wykraczają daleko poza zwykłą rejestrację wydarzeń.
Znaliśmy go też jako kierowcę zabytkowych samochodów na planie musicalu Polita oraz wielu filmów fabularnych.
Do ostatnich dni pracował nad nową książką poetycką.
Pomagał potrzebującym. Był człowiekiem wolności i tolerancji. Nigdy o nikim źle nie mówił. Umiał się śmiać, ale nie opowiadał dowcipów.
Piotr Mitzner