08 maj Józef Kolinek
Józef Kolinek
8 maja 2021
Odszedł od nas Józio Kolinek. Piszemy „Józio”, bo tak do niego mówiliśmy i tak chcemy go zapamiętać, jako przyjaciela Kultury, Muzyki, Podkowy Leśnej i jej mieszkańców.
Pole do analiz jego twórczości i zasług oddajmy muzykologom, jego biografia artystyczna była tak bogata. W skrócie: ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Zenona Płoszaja; później także studia menadżerskie w Szkole Głównej Handlowej. Został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków w Lublinie i Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu. Przez wiele lat był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej oraz Sinfonii Varsovii (1978–2003); również skrzypkiem Menuhin Festival Orchestra, Sinfonia Helvetica Grzegorza Nowaka i Kwartetu Varsovia; założycielem i menadżerem Kwartetu Prima Vista (1996). Zagrał tysiące koncertów na całym świecie, zarejestrował ok. 150 płyt z muzyką symfoniczną, orkiestrową oraz kameralną. Wykładał na kursach mistrzowskich muzyki kameralnej w Japonii, Chinach, Korei Płd., w Malezji i na Węgrzech. Był wiceprezesem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, członkiem Zarządu Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego oraz członkiem International Viola d’amore Society.
W 1980 r. zamieszkał w Podkowie i szczodrze dzielił się z nami pomysłami, entuzjazmem i życzliwością. Zainicjował w 2002 festiwal „Letnie wieczory muzyczne w Kościele Ogrodzie” i jako dyrektor artystyczny nim kierował – słuchaliśmy arcydzieł Bacha, Mozarta, Vivaldiego, Chopina, a także wielu utworów mniej znanych, które Józef Kolinek z pasją popularyzował. Sam występował na festiwalu jako członek Kwartetu Prima Vista, ale i jako niezapomniany prelegent. Był twórcą i dyrektorem artystycznym festiwali muzyki kameralnej „Muzyka w zabytkach Chełmna” w Chełmnie nad Wisłą, „Muzyka w barwach jesieni” w Ożarowie Mazowieckim oraz „Cztery pory roku” w Pałacu Czartoryskich w Sieniawie.
Od powstania Festiwalu Otwarte Ogrody (2005) zorganizował wiele koncertów i wystaw we własnym ogrodzie, zapraszając znakomitych artystów (muzyków, plastyków, aktorów). Prowadził otwarty dom, a gdziekolwiek się pojawiał, był duszą towarzystwa.
Wykładał na Uniwersytecie Otwartym Pokolenia i był członkiem jego Rady Programowej. Stworzył koncepcje cyklu spotkań „Muzyczny five o’clock” w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich. Prowadził i wykonywał koncerty muzyki poważnej, m.in. w Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, występował jako skrzypek przy licznych okazjach związanych z życiem miasta ogrodu.
Zawód Józia był jednocześnie jego pasją, którą tak chętnie się z nami dzielił, dbając, by dostęp do wysokiej kultury miał każdy zainteresowany. Jako mieszkańcy Podkowy Leśnej obdarowani zostaliśmy zatem wyjątkowo. Dziękujemy.
Zarząd TPMOPL